Kik voltak a titkok őrzői? 1. rész

titkok-orzoi

A blogcikk első részéből megismerhetjük az asszisztensek, titkárok nevének eredetét. A második részben utazást teszünk a múltba, hogy hogyan is nézett ki egy titkár/titkárnő munkája az ipari forradalom után (1980) és az új évezred elején. A cikksorozat harmadik részében pedig kitérünk egy viszonylag újkeletű foglalkozásra, melyet Magyarországon a 2020-as évben a világjárvány lendített fel, a virtuális asszisztenciára, a virtuális asszisztensekre (VA).

Pár szó, mint előzmény

Gyermekkori álmom volt, hogy ha felnövök, titkárnő leszek. Ez az álom még az útkeresés és a tanulmányok végzése alatt sokat változott, alakult, hol közelítettem hozzá, hol pedig olyan távolra vetődtem, hogy már teljesen el is felejtettem. Az idő és a sors úgy hozta, hogy az álmom végre beteljesülhet, ezért úgy tisztelném meg, hogy a titkárok, asszisztensek eredetét boncolgatnám, hiszen nagyon sok embernek múlik az összeszedettsége ezeken a „jobbkezeken”, a titkok őrzőin, a fogaskereken, akiktől a gépezet működése függ.

Témám elejét etimológiai szemszögből közelíteném meg.

A titkár szó a latin secretarius tükörfordítása. Angolul a secret szó titkot jelent, így áll össze a magyar kifejezés: titok+ár =titkár. Úgy gondolom, igazán találó a titok szó integrálása a névbe, hiszen akikből a későbbi pozíciójuk alapján titkár lett, réges régen valóban a titkok birtoklói voltak; gondoljunk csak az uralkodók, vezetők tanácsosaira, akik mindent tudtak, mégis árnyékban maradtak, de a titoknokok véleményét a legnagyobbak is kikérték.

Talán kis túlzással számolva, de mióta világ a világ, azóta léteznek a titkárok – egy másik régies nevükön szekretáriusok. Feladatköreikbe mindig is beletartozott a kapcsolattartás, melyet nemcsak szóban, hanem írásban is kellett végezni. Írnokok, hivatalnokok, megbízottak, papok, akik ismerték a betűket, mind egy magasabb kör tagjai voltak, akiket nem lehet figyelmen kívül hagyni tudásuk értéke miatt. A skriba megnevezés – latin eredetű szó – szintén utal erre a tényre, jelentése: írnok, titkár.

A magyar nyelvben sok a beszédes vezetéknév; például Ács, Szabó, Kovács stb., ilyen még a Deák is. A deák a görög diakonosz (latinul diaconus = templomszolga) kifejezésből származik, jelentése szolga, küldönc. A magyar dijákok tanult emberek voltak, amiből foglalkozásnév lett, méghozzá az írnokok, titkárok.

Feladataik

A kor előrehaladtával az írnokokból megbízottak, ügyintézők lettek, akik mind titkári feladatokat láttak el; időpontokat egyeztettek és rögzítettek, kapcsolatot tartottak, könyveltek, fogalmaztak, üzleti utat szerveztek, utaztak, kávét hoztak, partit, megbeszélést szerveztek, és ha kellett, „őrt álltak” a vezető ajtaja előtt, mindenre odafigyeltek. Imádom, hogy ilyen széleskörű ismeretekkel rendelkeztek ezek az emberek, nem lehetett nélkülözni a munkájukat és tudásukat, nélkülük megállt az élet.

A titkárok nem csak irodai alkalmazottak voltak, akik segítőként dolgoztak. Egyes szinonimaszótárak szerint még az attasé és a követségi tisztviselő is megfelelői a szónak. Az attasé egyfajta diplomáciai rang, külképviseleti szaktisztviselő. A francia eredetű kifejezés összekötőt jelent, mely továbbra is kapcsolódik a titkári munkához.

És hogy kik az asszisztensek?

A 21. században divatossá vált hangzatos elnevezéssel illetni egy-egy pozíciót, így természetesen ez is egy szinonimája a szekretáriusoknak. Irányítást segítő személyek, akik alkalmazotti beosztásban dolgoznak nagyon elfoglalt magánemberek számára. Ahogyan a titoknokok, úgy az asszisztensek is a különösen bizalmas ügyek intézésében segítenek és közvetítenek. Nemcsak az irodában találkozhatunk asszisztensekkel, hanem az élet sok területén is: egészségügy, labor, toborzás, marketing, projekt, pénzügy, kereskedelmi, jogi stb.

Végszó

Az asszisztensi, titkári munka nem tűnt el az idő alakulása és változása alatt. Azt a komplex tudást, amire régen szükség volt az irodai munka elvégzéséhez ma már új foglalkozások is gyakorolják, de nem tűnt el az eredeti munkakörből sem – ugyanúgy kell szervezni, egyeztetni, kapcsolatot tartani, utazni stb., mint régen. A különbség talán a tudás mélységét érinti, mivel a mai világ sokkal bonyolultabb és gyorsabb, mint 40-50 évvel ezelőtt, így a komplex részeket a konkrét területre szakosodott személyeknek adják/delegálják ki – ahol a szervezés részleteit sokszor szintén az asszinsztensek intézik.

Picture of Szinti

Szinti

virtuális asszisztencia | webdesign

Hasonló cikkek

hatékonyságnövelő eszközök home office-ban

Hogyan legyél produktív a home office-ban? Tippek és trükkök

Hogyan legyél hatékony a home office-ban, amikor a család és a házimunka is vár? Az otthoni munkavégzés számos kihívást tartogat: a koncentráció megőrzése, a határok meghúzása, az időmenedzsment. Ebben a cikkben bemutatom a leghatékonyabb eszközeimet, amivel te is kialakíthatsz egy olyan munkakörnyezetet, ahol a produktivitást és a magánéletet egyensúlyba hozhatod.

Tovább olvasom »