Hogyan alakíts ki hatékony home office környezetet?

hatékony home office

Otthoni iroda vagy kanapébarlang?

A választás a tiéd!

Képzeld el, hogy a kanapén ülve, a kedvenc bögréddel a kezedben dolgozol a legújabb projekteden. Hangulatos zene szól a háttérben, a természetes fény árad be az ablakon, és semmi sem zavar a koncentrációdban. Ez lehet a te valóságod is, ha követed az alábbi tippeket. A home office nem csak egy kényszerűség, hanem egy lehetőség arra, hogy saját magad szabd meg a munkavégzés feltételeit.

A home office-ban nincs dress code, de azért a pizsamát ne vidd túlzásba az online meetingeken!

Ráadásul a kényelem mellett a legjobb hely arra, hogy felfedezd a rejtett tehetségeidet, például a sütést vagy a növénynevelést (nekem például pont így sikerült kiderítenem, hogy kedvenc növényeim – akik ráadásul életben is maradnak mellettem és szeretnek – a szukkulensek, azaz pozsgások)…

És az is kiderült, hogy a home office miatt nagy kihívás a munka-magánélet balansz megtartása. Merthátugye… Ki ne ismerné azt az érzést, amikor otthon a kényelmes kanapé jobban csábít, mint a munka? Ilyenkor kell bevetni pár jó trükköt, hogy csábítóbbá tegyük kedvenc otthoni munkaterületünket, hogy a távmunka eredményesebb legyen.

Ha már te is töprengtél rajta, hogyan lehetne a négy fal között is hatékonyan dolgozni, akkor neked hoztam el a legjobb tippjeimet, amivel azonnal fel tudod dobni te is az otthoni munkakörnyezeted.

1. Egy dedikált tér

Legszükségesebb és legfontosabb, hogy alakíts ki egy konkrét munkaterületet, ahol csak Te és a Munkád lesztek, ahova nem zavar be se vendég, se öltözködés, se kaja, se szórakozás. Ez lesz a te Tered, ahol flowba kerülhetsz – már persze, ha vagy olyan szerencsés, hogy szereted annyira a munkád.

2. Ergonomikus elrendezés

Bútorok, igen. Ez baromi fontos, hiszem a nap legnagyobb részét a munkáddal töltöd valószínűleg, ráadásul ülve, szóval:

  • SZÉK, forgószék, kényelmes, ergonomikus, jól kialakított. Egy jó szék mindennek az alapja. Szerezz be azért egy jó kis ék alakú párnát is, hogy ne szorítsd el a combodban lévő ereket, így a vérkeringésed is jobb lesz. Legyen dönthető, állítható magasságú, hogy a különböző helyzetekhez tudd alakítani. Ha épp csak nyújtanál, engedje, ha fókuszálnál, könnyebben tudd magadhoz igazítani (nekem olyankor pl. kényelmesebb, ha jobban megemelem és magam alá húzom).
  • ASZTAL, ha teheted, állítható magasságú, ha nem, akkor néha te állj fel tőle. Az asztal és a szék kiemelt fontosságú, mert itt jön be a helyes és kényelmes testtartás is. Ne lógjon, ne görnyedjen, legyen pont kényelmes akár egyenesen ülnél, akár kicsit lazítanál, ne legyen se túl magas, se túl alacsony, főleg ne eltérő a két elem. A kényelmes munkavégzéshez kell a kényelmes munkafelület.

Pl. ha egy normál asztalhoz egy kis puffot használnál ülőalkalmatosságnak, biztos, hogy napokon belül kipurcanna a hátad, karod, nyakad, de egy normál székről egy dohányzóasztal magasságában se túl ergonomikus a kialakítás. Lehet, hogy egy darabig jó a kanapé is, de hidd el, egy jól kialakított asztal, aminek vannak fiókjai, polcai, megfelelő tér a lábadnak és a székednek…még a motivációdat is növelni tudja, mert ha már érzed, oda jó ülni, könnyebben vágsz bele a munkába, nem?

  • KÉNYELMI FUNKCIÓ: nyomtató, hangszóró, irodaszerek, polcok a megfelelő mennyiségben. Bármitartók, növények, néhány személyes holmi. Utóbbiak miért kellenek a HOME office-ba? Hogy HOME legyen! A négy fal számodra a munkatered és ha nem teszed személyessé, olyan lesz, mintha egy idegen teret emelnél. Tedd kicsit kedvesebbé, de ne vidd túlzásba! Pár apróság elég, ez továbbra is munkahely.

3. Világítás

Nem is tudom, miért van ez 3. helyen, mert kb. mindnek az elsőn kellene lennie.
A COVID egy hozadéka – itt pozitív értelemben – az online találkozók, megjelenések különböző formái, így a meetingek is.

Képzeld el a szitut:
Bent ülsz a szobában, épp egy megbeszélésre készülsz – mondjuk egy interjúra – és a másik félnél félhomály van, alig látszik az arca, alig látsz belőle valamit. Ugye, nem túl bizalomgerjesztő?
Másik:
Mikor túl sok a fény, és szinte egy csillogó drágakőnek vagy vörösen izzó gömbnek látszik az ember feje a fénytől.

Egyik sem túl szerencsés, és itt még csak a meetingekről van szó, arról, hogy téged látnak, nem pedig te a home office-ban.

Mivel Neked kell gondoskodnod a megfelelő munkakörnyezetről, az otthoni munkavégzés feltételeit is magadnak kell biztosítanod, ide tartozik a világítás is. Miért?

Természetesen azért, hogy LÁSS ÉS TUDJ KONCENTRÁLNI! Hideg fényű izzót érdemes a munkaterülethez választani, de mivel az otthonodról van szó, valószínűleg a mennyezeti vagy fali fény melegebb vagy semlegesebb lesz. Ez teljesen rendben is van, viszont a hideg fehér fény segít a figyelem fenntartásában, koncentrációban.

Milyen fényhőmérsékletű izzót válassz? Ha lehet, használj asztali lámpát (nekem ez van itthon, kedvenc darab), ami állítható magasságú, szögű, ebbe kb. 3500 K-től felfelé már jó az izzó. Ez már a semleges fehér tartomány, minél magasabb, annál hidegebb és fehérebb a fény. Dolgozószobába 3500K-5500K között javasolt választani, ennél magasabb K-t pl. a garázsokhoz szoktak választani, neked nem biztos, hogy kell. A megfelelő fénytől könnyebb olvasni, kevésbé fárad el a szemed és még produktívabb is leszel, mert kevésbé tompulsz el a fényhatástól (a sárgás fényben könnyebben fáradunk).

4. Rend és tisztaság

Ahhoz, hogy motiváltak, produktívak legyünk a munkánkban, kell egy kellemes környezet, ami rendet és tisztaságot sugároz. Ha minden nap egy kupis szobába kellene bemenni, hát, nem születne túl sok eredményes munka, mert folyamatosan elkalandoznánk… rendet kéne rakni, hjaj, így nincs kedvem dolgozni és hasonló gondolatok cikáznának bennünk. Nem csoda, egy rendetlen helyiségben lenni demotiváló, az energiákat is elszívja, fáraszt, de egy tiszta, friss, rendezett munkakörnyezetbe belépni inspiráló és megnyugtató lehet. Tehát:

  • Figyelj a munkateredre! Ha előveszel valamit, legkésőbb a nap végén tedd vissza a helyére, mert különben tornyosulni kezdenek az olyan eszközök, amiket amúgy ritkán használsz – ugye így növelve a kupit.
  • Ne hagyj szét cetliket! A jegyzeteidnek legyen egy fix helye; akár füzet, akár tároló, de ne hagyj magadnak rendezetlen érzetet, mert jön a Demotiváló, és nem lesz kedved újra az asztalhoz ülni.
  • Legyen szemetesed! A cetliket, jegyzeteket, iratokat helyezd el a megfelelő kukába és ne tárold azt, amit nem kell, főleg ne szanaszét a home office-od területén. Az utcán is megvan a kijelölt helye, legyen az irodádban is. Plusz még tipp: a régi iratokat, füzeteket is nézd át néha (legalább évente), szelektálj! Hidd el, amit egy éve nem vettél elő, valószínűleg már nem is fogod túl sűrűn. Keress neki való helyet.

És ez még csak a tisztaság volt.

A rendbe még egy kis rendszert is vonnék, fűszerezzük! Alakíts ki magadnak asztalrendet! Legyen meg a fix helyed, ahol tudsz eredményesen dolgozni, legyenek az eszközeidnek is helye.

Ötlet pl.:

hangulatos irodai asztali elrendezés

Zárszóként:

A megfelelő környezet inspiráló, felöltő, lesz kedved bent dolgozni, érdemes ezért is befektetni egy jól kialakított otthoni irodába. Remélem, vagy annyira szerencsés, hogy a munkád kicsit a hobbid is, így mindig emelsz kicsit a munkakörnyezeted színvonalán is, hiszen akkor fejleszted, hogy jobb és jobb eredményt tudj elérni.

Vannak a tarsolyomban még olyan trükkök, amelyekkel a home office-t igazi produktivitási központtá varázsolhatod, mert nemcsak a külső környezeten múlik a munkád eredménye, bár tény, hogy nem elhanyagolható. Összegyűjtöttem a legjobb hatékonyságot növelő home office trükköket, az , hogy milyen előnyökkel jár az, ha otthonról dolgozol, olvasd el ezt is!

Picture of Szinti

Szinti

virtuális asszisztencia | webdesign

Hasonló cikkek

hatékonyságnövelő eszközök home office-ban

Hogyan legyél produktív a home office-ban? Tippek és trükkök

Hogyan legyél hatékony a home office-ban, amikor a család és a házimunka is vár? Az otthoni munkavégzés számos kihívást tartogat: a koncentráció megőrzése, a határok meghúzása, az időmenedzsment. Ebben a cikkben bemutatom a leghatékonyabb eszközeimet, amivel te is kialakíthatsz egy olyan munkakörnyezetet, ahol a produktivitást és a magánéletet egyensúlyba hozhatod.

Tovább olvasom »